Kettő turnusban történt a táboroztatás. Összesen 33 gyermek, akiknek életkora 7-14év közötti volt és 8 szakképzett felnőtt kísérővel kezdődött meg a tábori élet. Többen törzsvendégként érkeztek az üdülőbe, iskolai idejüket a tábor 5-5 napjához igazítva, nehogy lemaradjanak a táborozásról. A tanulás, az érdekes játékok, a szórakoztató vetélkedők, az izgalmas versengések most is derűssé varázsoltak minden percet.
A tábori előkészületek már hónapokkal a kezdet előtt megkezdődtek. A szponzorok megkeresése, az élelmiszerek beszerzése (diabetikus és gluténmentes), az étteremmel való egyeztetés a gyermekek kedvenc ételeinek megrendelése mind mind megtörtént az indulás napjáig. A napirend, a napi szakmai programok, a szabadidő programok a diabéteszes team tagjaival egyeztetésre kerültek.
Az időjárás változékony volt, kisebb-nagyobb hullámban érkezett az eső, de szerencsére a tervezett programokat nem mosta el. Amikor pedig visszatért a kánikula, a verőfényes napsütés a Balatonpartra strandolásra csalogatott bennünket.
A mindennapi tevékenységet szoros időrendbe helyeztük, hogy minél több és gazdagabb élményhez juttassuk a gyermekeket.
A reggelek vércukormérés, inzulinadás, reggelizéssel kezdődtek és szoba rendrakással folytatódtak. A gyermekek egész nap szoros anyagcsere kontroll alatt álltak ( 3 óránként, éjszaka is vércukormérés és inzulinrezsimnek megfelelően inzulinadás történt).
Ezután következett minden nap délelőtt az oktatás, kiscsoportos foglalkozás keretében. Diabetológus orvosaink (Dr. Karádi Zsuzsanna, Dr. Benn Orsolya) a diabéteszről, az inzulinokról tartott elméleti oktatást.
Diabetológiai szakápolók (Ildikó néni és Éva néni) a diabétesz kezelésével kapcsolatos eszközök gyakorlati tudnivalóiról, helyes használatáról beszélt.
A vércukormérők tisztítása, dátum, idő pontos beállítása is fontos szerepet kapott a gyakorlati oktatásban.
A dietetikus (Enikő néni) pedig a megváltozott étrendről, az élelmiszerek szénhidráttartalmáról, a mennyiségek megbecsléséről és a glikémiás indexről oktatta a gyermekeket.
A gyermekek naponta hatszor étkeztek. A főétkezések energiával töltötték fel a gyermekeket és minket felnőtteket, a kisétkezések pedig pl. gyümölcs, joghurt, keksz, nápolyi, torta, egy kis nasival töltötte meg az éhes bendőket.
A délutáni programokat próbáltuk változatosan összeállítani a gyermekeknek.
Voltunk a Galerius élményfürdőben, Siófokon, hajókiránduláson, állatsimogatóban.
Vendégeket is fogadtunk a táborban.
Mindkét turnushoz eljött Gábor bácsi, aki joga oktató. A kicsiknél a nagy füves udvaron jogát oktatott játékos formában, a nagyoknál ugyanezt a Balatonban vízijoga formájában tartotta meg a gyermekeknek.
Másik vendégünk Anna néni volt, aki klinikai gyermek szakpszichológus. A gyermekekkel játékos formában pszichodráma elemek alkalmazásával foglalkozott. Ismerkedés majd szituációs játékok következtek. A diabétesszel kapcsolatos helyzetek eljátszása, együttes pszichológiai értelmezése történt a pszichológus és a gyermekek visszajelzése alapján.
Az esti programok között szerepelt a számháború, a kidobós játék és a foci mérkőzés.
A tábor turnusainak utolsó estéjén a búcsúesten a gyermekek műsorral készültek a felnőtteknek és egymásnak. Öröm volt nézni a fergeteges produkciókat. Másnap délelőtt csomagolás, a kicsiket állatsimogatóba vittük, a nagyoknál még egy utolsó fürdés a Balatonban és ebéd után buszra szállva elindultak haza rengeteg élménnyel, integetve a boldog, vidám gyermekek.
Kellemes nyarat, jó pihenést kívánunk:
Zsuzsa doktornéni, Orsi doktornéni, Ildikó néni, Éva néni, Enikő néni, Rózsa néni, Vali néni és Rita néni.
Utolsó gondolatként szeretnénk köszönetet mondani szponzorainknak, akik nélkül a diabéteszes gyermekek edukációs táboroztatása nem jöhetett volna létre.
Készítette:
Szabóné Hajdu Ildikó
Dipl. ápoló, Diab. szakápoló
Egyesület elnök